Dlaczego warto używać chusty do noszenia? Jaka pierwsza chusta? Wybierz rodzaj idealny właśnie dla Was?

Chusta do noszenia dziecka - tak czy nie.

Chociaż chusty do noszenia są już całkiem popularne to wciąż pojawiają się pytanie od kiedy można ich używać? A także, jaką chustę niemowlęcą wybrać. Pojawiają się pytania, jaką wybrać długość chusty.

Dlaczego nosić dziecko w chuście dla dzieci?

Chusta do noszenia to wyjątkowo przydatne “narzędzie” ułatwiające rodzicom opiekę nad małym dzieckiem. Noszenie w chuście zapewnia korzyści zarówno dziecku, jak i rodzicowi.

 • Odciąża kręgosłup i ręce rodzica. 
 • Rodzic szybciej uczy się rozpoznawać potrzeby malucha. 
 • Chusta zapewnia rodzicowi i dziecku wyjątkową bliskość. 
 • Zapewnia dziecku warunki podobne do tych, które miało w życiu płodowym. W pozycji żabki, z zaokrąglonym kręgosłupem maluch czuje się bezpiecznie i łatwiej mu się wyciszyć.
 • Pozycja żabki wspiera prawidłowy rozwój stawów biodrowych.
 • Dzięki chuście maluch słyszy bicie serca, uspokaja się.
 • Niemowlęta noszone w chuście mniej płaczą.
 • Chusta ułatwia zasypianie.
 • Noszenie w chuście łagodzi kolki.

Pierwsza chusta do noszenia dziecka - jaka?

Są różne rodzaje chust do noszenia dzieci - chusty wiązane, chusty kółkowe oraz elastyczne. Różnią się one - tak najprościej opisując:

 • zastosowaniem
 • sposobem zakładania (motania)
 • przedziałem wiekowym dziecka, w którym rekomenduje się dany rodzaj chusty

Oczywiście, różnic jest dużo więcej (chociażby gramatura chusty, splot, skład itp.). Na początku warto, jednak, zadać sobie podstawowe pytania:

 • Kiedy potrzebuję chusty?
 • Jakie dziecko będzie noszone?

Chusta elastyczna

Prosta w zakładaniu, idealna dla początkujących. Umożliwia wyłącznie jeden sposób wiązania - z przodu brzuchem do brzuszka. Od urodzenia.
Przeznaczona dla lżejszych dzieci.
kiedy używać: Zawsze wtedy, gdy potrzebujecie. Chusta rozkłada ciężar dziecka na obydwu ramionach noszącego, dlatego spokojnie możecie jej używać zarówno w domu, jak i na spacerze.

Chusta wiązana

Chusta do noszenia Idealna dla noworodków i starszych maluchów. Wymaga nauczenia się prawidłowego wiązania, ale “odwdzięcza się” zdecydowanym odciążeniem rąk rodzica. Idealna w domu, na spacerze, czy na wycieczce. Umożliwia różne sposoby wiązania. Można ją kupić w różnych długościach.

Chusta kółkowa

Typowa chusta dla dzieci ułatwiająca noszenie niemowlęcia na krótki okres czasu, bardzo przydatna w domu. Jej zalety doceniają rodzice podczas usypiania malucha. Idealna dla ruchliwych niemowląt, które lubią przyglądać się otoczeniu podczas noszenia w chuście. Zakładana przez jedno ramię. Przeznaczona z założenia do noszenia dziecka na biodrze.

Chusta do noszenia dziecka - od kiedy?

Najprostsza odpowiedź brzmi - od urodzenia. A w praktyce w przypadku zdrowych niemowląt od momentu, w którym mama czuje się na siłach, aby zamotać malucha. warto zacząć wcześniej, aby systematycznie przyzwyczajać się do dodatkowego obciążenia (w końcu waga dziecka będzie systematycznie rosła).

Długość chusty do noszenia dzieci

W przypadku chusty elastycznej raczej wyboru za bardzo nie ma. Chusty standardowo mają długość 5 metrów. Chusty wiązane produkowane są w różnych rozmiarach. Ogólna zasada brzmi, że długość chusty dobiera się do gabarytów osoby noszącej. W przypadku dużych różnic pomiędzy rodzicami, rozmiar dopasowuje się do osoby noszącej częściej (zazwyczaj jednak jest to mama). Drugi rodzic wiąże wówczas inne wiązanie.
Chusty kółkowe mają zazwyczaj około 2m Jest to długość w zupełności wystarczająca, aby komfortowo nosić dziecko na boku.

Najpopularniejszy skład chust do noszenia dzieci to czysta bawełna barwiona bezpiecznymi barwnikami, a najczęściej polecany w pierwszej chuście do noszenia splot to skośno-krzyżowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl