Jak dobrać rozmiar skarpetek dla noworodka? 0
Jak dobrać rozmiar skarpetek dla noworodka?

Gdy zaczynałam moją przygodę z macierzyństwem popełniałam wiele błędów. Teraz, dzięki własnym doświadczeniom, mogę Ci pomóc w rozwiązaniu pierwszych rodzicielskich zagadek. 

Zakup skarpetek dla noworodka wydaje się prosty i szybki. Problem pojawia się jednak, gdy musisz zdecydować się na rozmiar. Producenci posługują się w opisach swoich produktów różnymi rozmiarami skarpetek - od oznaczeń wieku dziecka według miesięcy, poprzez dokładne określenie rozmiaru np. 11/13, 14/16, aż do większego przedziału wiekowego np. 0-3 miesiące, 0-6 miesięcy.

Wiem co czujesz. Jak można się w tym wszystkim odnaleźć? Jak dobrać rozmiar skarpetek dla noworodka?

Najprostszym określeniem rozmiaru skarpetek jest opisanie go według miesięcy.  

0 - 3 miesiące
0 - 6 miesięcy
6 - 9 miesięcy

Taki format rozmiarów nie pozostawia wątpliwości.

Teoretycznie, nieco większym wyzwaniem jest dobór skarpetek według większego przedziału wiekowego: 0 - 6 miesięcy, 6 - 12 miesięcy 

Dobre skarpetki dla dzieci mają, jednak, bardzo poważną zaletę. Są miękkie i elastyczne, dzięki czemu doskonale dopasowują się do stopy dziecka. Weź pod uwagę, że maluszki już od urodzenia mają stópki różnej wielkości. Może się zdarzyć, że najmniejszy rozmiar skarpetek 11/13 - co odpowiada wiekowi niemowlęcia 0 - 2 miesiące, może szybko okazać się za mały.
Zdecydowanie ważniejszym elementem jest w tym momencie materiał, z którego wykonano skarpetki, ściągacz skarpetki i płaskie szwy - aby maluszek czuł się w skarpetkach komfortowo.

Jeżeli nie jesteś pewna, który rozmiar skarpetek wybrać, zmierz stopę maluszka od pięty aż po czubek najdłuższego palca (zwróć uwagę, aby dziecko nie podkurczało paluszków).

Najogólniej, można przyjąć orientacyjnie następujące długości i rozmiary:

 • 14/16 - długość podeszwy 9,5 cm
 • 17/18 - długość podeszwy 10,5 cm
 • 19/20 - długość podeszwy 11,5  cm
 • 21/22 - długość podeszwy 12 cm
 • 23/24 - długość podeszwy 12,5 cm
 • 25/26 - długość podeszwy 13,5 cm
 • 27/28 - długość podeszwy 15,5 cm

Według rozmiarów i miesięcy podział wygląda następująco:

 • 11/13          0 - 2/3 miesiące
 • 14/16          2/3 - 6 miesięcy
 • 17/19          6 - 9 miesięcy
 • 20/22          9 - 12 miesięcy
 • 23/25          12 - 18 miesięcy 

Z innych sposobów oznakowania rozmiaru pojawia się również określenie “uniwersalne”. Zazwyczaj jest to informacja, że skarpetki pasują na stopy dziecka w wieku 0 - 12 miesięcy.
Może wydawać się to trochę nieprawdopodobne, ale wiąże się zazwyczaj ze sporą elastycznością skarpetek. Z tego, co zauważyłam, taka sytuacja zdarza się w przypadku kolorowych skarpetek edukacyjnych - np. skarpetek z grzechotką

 

To, co napiszę jest kluczowe.

Niemowlęta mają stopy różnej wielkości. Powiem więcej, często rodzą się z dużo większymi stópkami. Najważniejsza jest elastyczność materiału i kilka innych elementów, a rozmiary pełnią w rzeczywistości funkcję dosyć orientacyjną.Najistotniejsze jest, aby skarpetki były wygodne dla Twojego dziecka.
Poniżej przeczytasz kilka wskazówek. 

 1. Zwróć uwagę na szwy i ściągacze

Grube, nieforemne, wystające szwy mogą uwierać malucha, a w konsekwencji powodować duży dyskomfort podczas noszenia, a nawet obcierać delikatną skórę na stópkach dziecka. Ściągacze decydują o stabilnym trzymaniu skarpetek na stopach. Powinny być na tyle dopasowane, aby skarpetki nie spadały. Koniecznie jednak zwróć uwagę, czy ściągacze są miękkie, elastyczne i nie uciskają stopy malucha. W przypadku skarpetek dla noworodków możesz wybrać skarpetki bezuciskowe lub z bardzo delikatnym, szerszym ściągaczem. 

Rozwiązaniem może być również elastanowa nitka w obrębie kostki, która pomaga utrzymać skarpetkę na niemowlęcej stópce. takie rozwiązanie proponuje małym użytkownikom skarpetek np. marka Sterntaler.

 1. Materiał

100% bawełna nie jest raczej idealnym rozwiązaniem, jeżeli oczekujesz wygodnych w noszeniu skarpetek, których nie musisz dodatkowo podtrzymywać :) Połączenie w składzie bawełny (w dużym procencie) oraz domieszki innych materiałów sprawia, że skarpetka utrzymuje po praniu i noszeniu kształt i dobrze trzyma się na stopie. Na chłodniejsze pory roku wybieraj ciepłe skarpetki pluszowe lub frotte, latem stawiaj na cieńszą bawełnę lub bambus. Jeśli kuszą Cię cieplutkie skarpety z wełny, wybierz wełnę z merynosa.

 1. Wielkość skarpetek

Unikaj za ciasnych skarpetek. Skarpetki są elastyczne - to prawda - ale za małe skarpetki będą zsuwały się ze stopy, uciskały, wymuszały na dziecku podkurczanie paluszków, a ostatecznie pięta skarpetki i tak znajdzie się w połowie stopy. Dorosłemu będzie tak niewygodnie, dziecku również. 

 

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci w wyborze idealnie dopasowanych skarpetek dla malucha.

Komentarze do wpisu (0)

Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl