Jakie pierwsze buty dla dziecka? 0
Jakie pierwsze buty dla dziecka?

Wybierz idealne buty dla Twojego dziecka! Zobacz, na co zwrócić uwagę. Przeczytaj, czego unikać.

Pierwsze buciki dla dziecka to temat, który wciąż jest aktualny. Gdy maluch zaczyna chodzić, rodzice szukają informacji o pierwszych bucikach. Jest wiele mitów i powielanych schematów, które w świetle najnowszych zaleceń ortopedów, są nieco przestarzałe. 
W naszym poradniku rozprawiamy się z najbardziej popularnymi, dawnymi zaleceniami.
Zalecamy jednak, w przypadku maluszków o szczególnych potrzebach i przebywających pod opieką ortopedy, zawsze skonsultować decyzję odnośnie bucików z lekarzem.

No to ruszamy w naszą podróż po świecie dziecięcych bucików!

Pierwsze buciki niemowlęce NIECHODKI
Niechodki przypominają kształtem grubszą skarpetkę i, jak sama nazwa wskazuje, niewiele mają wspólnego z chodzeniem. No, może tylko tyle, że zakłada się je na dziecięce stopy.
Niechodki służą ociepleniu stóp niemowlęcia, gdy szkrab jeździ w wózku lub jest noszony w chuście.
Zwróć uwagę na kształt stopy malutkiego dziecka. Jest ona okrągła i pulchniutka. Ma wysokie podbicie, krągłe paluszki i, co najważniejsze, jest szeroka. Nóżki malucha są w ciągłym ruchu. Pierwsze buciki nie mogą być ograniczone sztywnym i niewygodnym obuwiem, z którego maluch w żaden sposób nie może skorzystać.
Maluszek podkurcza paluszki, prostuje je, podnosi nóżki. Założenie ruchliwemu szkrabowi zwykłych bucików, graniczy niemalże z cudem. Niechodki sprawdzą się w tej sytuacji doskonale. Dodatkowym plusem jest, gdy na podeszwie niechodka są antypoślizgowe elementy.
Wybierając pierwsze buciki niemowlęce zwróć uwagę, czy są one łatwe do zakładania. Skomplikowane zapięcie nie ułatwi zakładania niechodków ruchliwemu szkrabowi.

Do nauki chodzenia…
Gdy Twoje dziecko stawia pierwsze kroki, możesz powoli rozglądać się za zakupem pierwszych bucików.
Zacznijmy od chodzenia w domu. Pierwsze kroczki wyglądają u większości dzieci podobnie.
Maluch podnosi się i staje przy meblach. Potem zaczyna przemieszczać się wzdłuż dających oparcie przedmiotów, a dopiero na końcu puszcza rączki i próbuje chodzić samodzielnie.
Najzdrowsze, na tym etapie, jest chodzenie boso lub w miękkich antypoślizgowych skarpetkach. Stopy dziecka mają wówczas możliwość naturalnego rozwoju i swobodnego ruchu. Ortopedzi zalecają puszczanie pociechy boso, aby stopy malucha mogły aktywnie ćwiczyć podczas zwykłej codziennej zabawy.
Naturalne jest, że rodzice chronią swoje maluchy przed chłodem od podłogi zwłaszcza, jeżeli w mieszkaniu są płytki.
Rozwiązaniem są paputki - miękkie, skórzane kapcie, które dodatkowo chronią malucha przed poślizgnięciem się.
Dla dziecka uczącego się chodzić, a nawet już samodzielnie biegającego, paputki są idealnym obuwiem do chodzenia po domu.
Miękki zapiętek układa się do stopy i nie hamuje ruchów. Paputki są szerokie w paluszkach i zapewniają dzieciom duży komfort podczas chodzenia.

Dochodzimy do etapu, w którym dziecko zaczyna chodzić po dworze. Ba, nawet całkiem szybko biegać. I zaczyna się problem.
Jakie kryteria powinny spełniać buciki, aby mała nóżka rozwijała się prawidłowo.

Jakie pierwsze buciki do nauki chodzenia.

 • stabilizujące stopę dziecka, zapewniające jej dobre podparcie
 • z elastyczną podeszwą
 • wcale nie muszą być wysokie
 • oddychający materiał
 • wygodne zapięcie
 • szerokie w paluszkach i wysokie w podbiciu

To zaczynając od początku.

Stabilizacja stopy - TAK But, jak narciarski - nie. Stabilizacja bucika powinna mieć miejsce po wewnętrznej stronie stopy (w okolicy kości stępu) i tam też bucik musi podpierać stopę.
A co ze sławną KOSTKĄ? Nic, kostka ma mieć luz. “Zagipsowanie” dziecięcej nóżki w wysokich butach o dużej sztywności nie pomoże dziecku w samodzielnym chodzeniu.
Podparcie stopy w prawidłowym miejscu, to już połowa sukcesu.
Kolejny hit dawnych lat to stabilizujący stopę ZAPIĘTEK. Stabilizujący oznacza w tym przypadku sztywny. W kontekście dzisiejszej wiedzy, zapiętek powinien przylegać do pięty i być miękki. Zapiętek nie może utrudniać ruchów stopy.

Elastyczna podeszwa - czyli taka, która:
zgina się w około ⅓ długości podeszwy (czyli uogólniając na wysokości poduszek  pod palcami). Sprawdź na swoich własnych stopach, czy jesteś w stanie je zgiąć w połowie podeszwy :)
Unikaj podeszwy twardej niczym dachówki. Dorosły by w takiej nie chodził, a co dopiero dziecko, które jest w ciągłym ruchu, podskakuje, kuca i biega.
Sprawdź podeszwę, czy możesz ją lekko przekręcić (skręcić w obie strony), czy miejsca zgięcia podeszwy są prawidłowe.

Pierwsze buciki dla dziecka MUSZĄ być za kostkę? No wcale niekoniecznie. Oczywiście, jeśli mówimy o butach wiosenno-letnich. Jak już pisaliśmy wcześniej, but powinien stabilizować stopę w okolicy stępu. Nie ma potrzeby, żeby dodatkowo usztywniał kostkę. Jeżeli wybierasz wyższe buciki dla dziecka na zimę, zwróć uwagę, żeby cholewka była maksymalnie elastyczna i miękka.

Materiał oddychający, czyli? Naturalny (skóra) lub zapewniający cyrkulację powietrza (np. w bucikach Walkkings mikrofibra OnSteam). Stopa dziecka nie może marznąć, ale też nie może być spocona. Zapewnienie dziecku komfortu termicznego chroni dziecko przed przeziębieniami - dobrego materiału nie można lekceważyć.

Wygodne zapięcie to nie tylko wygoda dla malucha. Im dłużej trwa zapinanie bucików, tym gorszy humor ma również rodzic.
Wyobraź sobie sytuację: spieszycie się, jest Wam gorąco, a oporne zapięcie nie daje się zapiąć. Fajnie, prawda?
Wybierając buciki sprawdź, czy zapięcie nie będziemy jednym z tych elementów, który “trzyma w napięciu” do samego końca. :)
Jak sznurowadła to takie akurat. Nie za długie i nie za krótkie. Takie, które nie rozwiązują się po 10 minutach spaceru. Zwróć uwagę, aby sznurowadła były dociągnięte równomiernie, na całej długości.
Jak rzepy, to takie, które będą trzymały. Idealnie, jeżeli rzepy umiejscowione są w trzech miejscach: kostka, stęp, na wysokości zgięcia stopy.
Jeśli suwaki, to takie, które nie uwierają i nie odstają.
Buty bez zapięcia? Powinny poczekać. 

Buciki dla dziecka muszą być szerokie w paluszkach. Zapisz i zapamiętaj! Paluszki maluszka muszą bezwzględnie mieć luz i swobodę. Paluszki dziecka pracują podczas chodu, biegu, kucania. Aby mogły układać się prawidłowo, potrzebują mieć luz.
Wysokie podbicie to odmienny temat. Stópki małego dziecka różnią się budową od stóp dorosłego i buty dla najmłodszych muszą to uwzględnić. Podbicie w bucikach musi być wyższe. 

Jak zmierzyć długość stopy dziecka?
Jeżeli kupujesz buty bez malucha, w jakiś sposób musisz dopasować rozmiar. Obrysuj obciążoną stopę dziecka na kartce. Do wymiaru dodaj 10 - 12mm do najdłuższego wymiaru (do wymiaru na wysokości palucha). Wytnij narysowany szablon.    

Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?
Zdecydowanie nie za wcześnie.
Jeśli Twój szkrab nie chodzi, a nawet nie podejmuje prób samodzielnego stawiania pierwszych kroków, pierwsze buty nie są mu potrzebne. Postawcie raczej np. na skarpetki z podeszwą abs lub antypoślizgowe skarpetki z gumową podeszwą. A jeśli kapciuszki to miękkie kapcie paputki.
Pierwsze buciki dla dziecka kupujemy, gdy maluch zaczyna na spacerach podejmować próby samodzielnego chodzenia.

Pierwsze buty dla dziecka - SPRAWDŹ NAJWAŻNIEJSZE:

 • zgięcie podeszwy i stabilizacja w okolicy stępa
 • długość wkładki i wysokość bucika w podbiciu
 • szerokość paluszków
 • rodzaj materiału (jego przewiewność)
 • zapięcie

Udanych zakupów!

Przejdź do sklepu: paputki, buciki niemowlęceWalkking's

Komentarze do wpisu (0)

Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl