Święta z dzieckiem 0
Święta z dzieckiem

Wyobraź sobie spokojne Święta, choinkę, kolędy, górę prezentów pod choinką. Wizja piękna. Tymczasem, jednak, rzeczywistość wygląda nieco inaczej.  

W domu wszystko fruwa. Na stole w kuchni pomiędzy pierniczkami, a karpiem leżą zabawki (dobrze, że nie pieluchy) :) Maluch płacze, a Ty miotasz się między bigosem, a w połowie ubraną choinką. To jest ta straszniejsza wizja. 
Ta mniej straszna ogranicza się do ruchliwego szkraba, który z ogromnym zaangażowaniem stara się Ci “pomóc” w przygotowaniach. Tu gorący garnek, tutaj szklane ozdoby, a tam - w kącie - choinka.
Klapa na całej linii. A wszystko po to, aby Święta były takie jak powinny być. No właśnie, a jakie powinny? Jeżeli jesteś rodzicem małego dziecka - lub wręcz niemowlęcia - może odpuść sobie kilka rzeczy i przede wszystkim skoncentruj się na sensownej organizacji całej reszty.

Mam dla Ciebie kilka pomysłów, jak usprawnić organizację Świąt, aby na końcu nie paść twarzą w poduszkę. 

Zapomnij o stresie. Tylko teraz, dzięki dobrej organizacji, możesz mieć radosne i spokojne Święta z dzieckiem. I w końcu przestaniesz się zamartwiać.

 

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie: czy wszystko musi być idealnie? Odpowiem za Ciebie - nie musi. Sprzątanie jest ważne, ale nic się nie stanie, jeśli zrobisz je trochę mniej dokładnie. 

Gotowania raczej nie unikniesz w tym czasie, ale warto przygotować przede wszystkim kilka Waszych ulubionych, świątecznych potraw. Będziesz mieć czas na więcej - super. Nie - trudno. 
Zarywasz jedną noc, drugą, trzecią. I szykujesz, szykujesz, szykujesz. Nerwowo zerkasz na zegarek, bo godziny upływają, a tu się okazuje, że brakuje mąki, jajek, czegokolwiek innego. Jesteś zmęczona i zła. Zamiast cieszyć się świętami, masz ochotę zaszyć się gdzieś z herbatką i w ciszy przeczekać do wiosny. Tak się niestety nie da. Przecież pierwsze święta z niemowlęciem, absolutnie i bezwzględnie muszą być doskonałe!

Dla własnego dobra, powiedz STOP takiemu szaleństwu i zacznij przygotowywać się do Świąt już dużo wcześniej.  

Najlepiej planuje się na kartce. Przynajmniej mnie. :) Lubię mieć rozrysowane poszczególne dni i priorytety wpisywać w określone miejsca lub kratki. Wtedy widzę, ile jeszcze rzeczy mogę dopisać, albo - gdzie przesadziłam. Najlepiej sprawdza mi się planer tygodniowy (to akurat nie za dużo  i nie za mało). Możesz narysować sobie tygodniowy schemat sama albo pobierz go TUTAJ wydrukuj i powieś w widocznym miejscu. 

W poniedziałek zaplanuj cały tydzień. Przed świętami jest to o tyle ważne, że masz w perspektywie dodatkowe zadania i większe, niż zazwyczaj, zakupy. 
Jeśli tego jeszcze nie zrobiłaś, to prezentami zainteresuj się jak najszybciej. Przecież muszą one dotrzeć do Ciebie na czas! 

Planowanie świątecznego menu 

Pomyśl już teraz, co chciałabyś przygotować na święta. Zrób wstępną listę niezbędnych zakupów, powieś na lodówce i systematycznie uzupełniaj. Wykreślaj produkty, które już kupiłaś. Uwierz mi, będzie Ci dużo łatwiej kupować systematycznie, niż ostatniego dnia biegać po marketach. Taki podręczny szablon listy zakupów możesz stworzyć sama lub też skorzystać z naszej propozycji.
Szablon pobierzesz ją TUTAJ.
 

Pakowanie prezentów i ubieranie choinki 

Świąteczna atmosfera unosi się już w powietrzu. W witrynach sklepowych pojawiają się gwiazdkowe dekoracje, a z reklam macha do Ciebie uśmiechnięty Święty Mikołaj. Powoli przychodzi czas na pakowanie paczek i paczuszek, które potem znajdą się pod choinką.

Podpowiem Ci ciekawostkę. Niemowlęta uwielbiają papier prezentowy. Często jest on dużo bardziej atrakcyjny niż sam prezent. :) Papier szeleści, jest kolorowy i można go drzeć i miętosić. Dlatego, pakując prezent dla swojego szkraba, zapakuj go w papier i do tego dołóż kokardę. Zabawa będzie wspaniała! 

Bezpieczna choinka - przy małym dziecku to misja na Marsa. 

Wiem, co mówię. Pamiętam, jak przechodziłam samą siebie, aby choinka była nie tylko piękna i kolorowa, ale również bezpieczna dla malucha. Dlatego zdradzę Wam kilka moich sekretów i punktów, których pominąć absolutnie nie można. 

  • Stabilna choinka to bezpieczna choinka.

Zanim zaczniesz choinkę stroić, bezwzględnie zadbaj o to, aby nie przewróciła się. Weź pod uwagę, że maluch sięga do zielonych gałązek wśród których połyskują kolorowe bombki. Zabezpiecz choinkę, a nawet … ją przywiąż. U mnie to właśnie to rozwiązanie (jakkolwiek dziwnie to brzmi), najlepiej zdawało egzamin. 

  • Bezpieczne bombki

Trudno wyobrazić sobie choinkę bez bombek. Jednak bombki wykonane ze szkła to - niestety - potencjalne zagrożenie dla dziecka. Na szczęście, są na rynku bombki plastikowe. Wyglądem praktycznie się nie różnią od tych tradycyjnych, a dla maluszków są one dużo lepsze. Taka bombka nie stłucze się na miliony kawałków. Możesz takżę pomyśleć o kolorowych łańcuchach choinkowych, ozdobach wykonanych z papieru itp. 
Przez długi czas to właśnie w takie ozdoby i świecidełka stroiłam choinkę. Możesz wykorzystać ozdoby z drewna, słomy - co tylko przyjdzie Ci do głowy. Szklane bombki są piękne, ale może zostaw je na czas, gdy Twoje dziecko będzie nieco starsze.

Jeśli masz starsze dzieci wykonajcie część ozdób sami.  

  • Lampki choinkowe

Prąd i dziecko - zdecydowanie kiepskie połączenie. Włączniki, kabelki, wtyczki skrzętnie ukryj przed ciekawskim wzrokiem smyka. Na wszelki wypadek. 

  • Potrawy wigilijne

To jeden z tematów, który budzi sporo emocji u rodziców maluszków. Podawać coś z wigilijnego stołu, czy nie podawać? Jeżeli Twoje dziecko jeszcze nie je stałych pokarmów, to Wigilia zdecydowanie nie jest najlepszym czasem na pierwsze próby. A nawet, jeżeli już je, to zwróć uwagę, że wigilijne potrawy są raczej ciężkostrawne. Malucha możesz poczęstować delikatnym czerwonym barszczem, kawałeczkiem domowego ciasta, czy kompotem. Z kapustą, smażonym karpiem itp. raczej poczekaj. Chwilę zafascynowania nowym smakiem malec może przepłacić bólem brzucha. A po co Wam to?

  • Maluch nie ma nastroju…

Niestety, czasem się to zdarza. Dziecku bardzo łatwo udzielają się nerwy rodzica. Gorączkowe świąteczne przygotowania to czas, w którym radość oczekiwania przeplata się z pośpiechem. Łatwo wówczas o stresujące sytuacje. A nawet, gdy już usiądziecie razem do wspólnej kolacji, może się okazać, że maluszek jest niespokojny i płaczliwy. Może też być wręcz odwrotnie. Dziecko może “rozsadzać” energia, jest pobudzone i bardzo aktywne. 

Takie sytuacje mają miejsce zwłaszcza wtedy, gdy macie gości. Nadmiar rąk, które chcą nosić i tulić malucha, gwar i ruch większe niż zazwyczaj - wszystko może malca wytrącić z równowagi. Co zrobić? Dostosować godzinę rozpoczęcia świętowania do planu dnia dziecka i zapewnić maluchowi możliwość snu i odpoczynku. 

Jak się nie stresować i mieć spokojne Święta z niemowlęciem? 

Przede wszystkim plan. Rozpisz sobie, czego potrzebujesz i nie biegaj po sklepach w ostatniej chwili.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka. Zachowaj spokój podczas przygotowań. Gwarantuję Ci, że spokój to podstawa dobrego humoru. A jeśli coś nie wyjdzie? No to co. :) Nie zdajecie w końcu egzaminu. Najwyżej choinka będzie udekorowana w stylu “artystyczny nieład”, a na stole pojawi się nieco prostsza wersja dań świątecznych. 

A tak już całkowicie poważnie. Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowym czasem w całym, długim roku. Warto się do niego przygotować, ale - jeśli jesteście rodzicami maluszka - to przede wszystkim  jego potrzeby weźcie pod uwagę.

Komentarze do wpisu (0)

Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl